Dík za tento svátek

Jarda Havlík

Mikulášský běh patří od roku 1946 nerozlučně k Bradům a k Mikulášskému běhu patřila vždy Kropáčkova hospoda se svojí pivnicí, se suchým záchodem na dvoře, stodolou na dnešním parkovišti, kde bylo možno odložit své svršky. Od roku 1979 pak patří k MB chalupa orientačníků z Jičína, která se postupně rozšířila na Sportcentrum.

Mikulášský běh je svátek nejen svatého Mikuláše, ale i všech sportovců, zejména všech běhuchtivých Jičíňáků a hostů z blízka i z dáli.

Již dlouhé měsíce před první prosincovou nedělí ožívají lesní pěšiny na Bradě i kolem Přivýšiny ruchem hekajících běžců. Každý se připravuje na svého soupeře, každý dává svému tělu zabrat, každý dělá hodně pro své zdraví.

Pokud mluvím o sobě, každoročně podléhám i já tréninkovému šílení, tak i já mám své soupeře, jejichž skalp chci získat. Zlí jazykové trvdili, že mám naběhané zkracovačky, to se však nezakládá na pravdě, a rázný velitel tratí Olda Soldán by to nepřipustil. Pravda je, že jsem měl nastudováno, jak proběhnout nejefektivněji každou zatáčku tratě.

Trať Mikulášského běhu je svým profilem velmi obtížný závod a je třeba pro něj mít připravenou vlastní taktiku.

Mně nejvíc vyhovuje rychlý výlez ke křížku, potom uvolněný seběh /přepálený seběh dolů způsobí celkové ztvrdnutí, rozházení všech vnitřností v těle/ a nemožnost pak plného využití rovinky severního svahu k rychlému běhu. Na muldách severního úbočí se nesmí přejít do kroku. Za otáčkou na hřeben Přivýšiny vyběhnout co nejvýše. Následuje rychlý seběh a pak již vůlí zdolat táhlé stoupání do cílové rovinky.

Důležitá je i volba dresu a obuvi. Meteorologická situace bývá v tomto termínu nevyzpytatelná. Nezbytností jsou tretry, bez nich je to většinou o nohy nebo i o hubu!

I když je to každoročně, jak řečeno, o hubu, vždy se na tento závod těším a určitě i všichni ostatní. Po závodě je příjemné pozdravení i posezení s bližšími i vzdálenými přáteli.

Již nyní se kují plány, jak lépe zaběhnout další ročník Mikulášského běhu.

Dík za tento svátek! Místo cukrové nadílky od sv. Mikuláše konzumujeme každoročně všichni, malí, velcí, mladí i staří zdraví z lesních pěšinek.

Dík za tento svátek patří bezesporu zakladatelům i organizátorům Mikulášského běhu – v y t r v e j t e !