KŘTINY BRATRSTVA “ BRADA NOSTRA „

Inauguratio F.M.Starýho 3.XII. A.D. 1995

Feminae , virique praesentes,hospes nobiles , numina benigna inclusive !

Bohemiae athleticam ornant tres exhibitiones extra stadium ,

quae ab initio sine interruptione funguntur : Běchovice , Kunratice et BRADA NOSTRA . Stamus hic identidem apud radices memoria digni montis sub statuis Petri et Pauli apostolorum. Certatio in silvis Bradensibus , quam Sancti Clausi cursus appellantur , habet quinquaginta annos .

In mundi theatro labentis certo numerus formosus .

Prima luce hodierna inter nos persona novissima – Filip Starý – venit .

Salvatur in ordine natu particeps minimus. In hoc anno / prope Idibus Martiis / natus primam hiemem vitae suae videt . Hodie etiam suum curriculum Bradense primum eminenter fecit. Filipe , fili , in nomine consilii silvestris vetusti gratulor Tibi parentibus Tuisque et salute Te in domicilio nostro .

Nos ,fundatores cursu certationis celebris , putamus Te , Filipe Starý , nostrum pro futuro successorem . Tu representas nobis omen certaminis pedum in Brada monte , quod iure iuventutis curriculum dicunt .

Ad memoriam aeternam die hodierni tribuemus Tibi nomen bellicum – MIKULÁŠ .

/Videlicet etiam Nicky vocandus fieri potest ./Porta hunc honoris causa titulum cum elegantia et accipe praedicationem nostram : Animus ardens , ratio universalis , corpus expeditum et finis Britannicus insignum Tuum semper esto ! Hodie , cras et in toto vicesimo primo saeculo. Filip Mikuláš Starý vivat , crescat , floreat !

In hoc signo dono Tibi documentum pictum ,quod hoc momentum solemne posterius reminiscerit . Filipe Mikuláši et omnes in silvis Bradensibus homines novi , nos , praecursores vestri , favemus vobis multos annos faustos et pedem Citum , spiritum Altumet salubritatem Fortam in illis .

Item salutatio omnibus ceteris consortibus constantibus / CC /, praecipue fundatoribus veteranisque. Prosperant fautores , directores et cursores Sancti Clausi curriculorum quinquaginta participantes .

Vivant sequentes ! Ascensus ad Brada montem cum gradibus aureis omnibus animo corporeque fortibus semper paratus est . Per angusta ad augusta , etsi pede claudo !

Sed trans omnia impedimenta .

Amici carissimi ! Celebratio nostra finit . Gratias ago omnibus , qui eam absolvant .

Fortasse aliqui confirmant verba Catulli poetae : “ Alba dies notanda lapillo . “

Emanuel Bosák , promotor rite constituus m.p .

Pater familias ad inaugurationem in silvis Bradensibus aneb dovětek novokřtěncova otce Miloše :

Do Jičína jsme se přistěhovali , když jsem chodil do druhé třídy z pohraniční vesnice .Můj přítel Manduss,dnes předseda AC TJ Jičín,mi ještě dnes občas připomíná , že jsem plakal ,když mi soudružka učitelka napsala do notýsku dvojku. Chvíli mi trvalo než jsem se aklimatizoval . Moc jsem nesportoval . Naši mne přihlásili do Sokola , kde mne to nebavilo .

V roce 1966 zjistila paní učitelka J . Petráňová,že rychle běhám a doporučila mi,abych zkusil absolvovat Mikulášský běh na Bradech. Vzal jsem tehdy svou mladší sestru Maryšku a vyrazili jsme do deštivého dne . Poprvé jsem zažil atmosféru závodu na vlastní kůži a od té doby jsem chyběl na startu jen dvakrát .Poprvé coby student VŠ na stáži v tehdejším SSSR a o pár let později,když jako dobrovolný člen HS trávil první prosincovou neděli na Labské louce při hledačce.

Tehdy poprvé zvítězil výborný Saša Voráček a já se trochu styděl ,že mne porazil fotbalista. Nikdy v životě jsem Mikulášák nevyhrál . Bylo to moc dlouhý a já nebyl žádný vytrvalec.

Zato sestřička Maryška to vyhrála několikrát . Já jsem ale získal mnohem víc . Díky tomu,že jsem pomáhal při organizaci , bylo mi dopřáno sblížit se s mnoha vynikajícími lidmi ,

kteří v budoucnu ovlivnili můj a nejen můj světový názor. Za všechny musím jmenovat alespoň Hasana Vladislava Bosáka , jeho bratra Emanuela , primáře Hynka Tišera , J. Stránského…

V roce 1979 jsem přivedl na start svou budoucí ženu Olgu , která mi dala tři děti Evu ,Elišku a Filipa . Všechny stály na startu a všechny nejméně jednou vyhrály.

Filip,který se narodil v roce 1995 při padesátém MB neběžel .Neuměl ještě chodit ,takže trať projel symbolicky v kočáře .

Odpoledne po závodě byl jako jediné z našich dětí pokřtěn ve Sportcentru za přítomnosti významných osobností všeho druhu . Prof. E.Bosák , jeden ze zakladatelů a Ing .J. Všetečka -Brďan -Filousovi kmotři , mu dali druhé jméno -Mikuláš . Inaugurační řeč v latině ,kterou sepsal a recitoval E.Bosák ,simultánně překládal lékař a klavírista v jedné osobě ,

MUDr. A.Samek .

Doufám ,že Filous , na rozdíl ode mne , oslaví na Bradech ve zdraví nejenom 100 / vždyť bude teprve padesátiletý / , ale absolvuje jako veterán dalších nepočítaných ročníků MB .