Jak chutnají Brada

Když se v roce 1946 běžel poprvé Mikulášský běh na Bradech, bylo mi 10 let. Ve škole jsem začínal objevovat kouzlo atletiky, ale o existenci tohoto běhu /ale ani o jiných, včetně Velké kunratické/ jsem neměl ani tušení.

To se stalo až o mnoho let později, kdy jsem si při jednom svém startu na VK všiml na několika tričkách jičínských atletů nápisu, oznamujícího, že tento běh má za sebou již XX. ročník. O 10 let později /to už běželi s XXX. na zádech/ jsem se již se všemi držiteli těchto triček velmi dobře znal, ať už to byl Eman Bosák, jeho bratr Hasan Vladislav, Karel Hlaváč, Jirka Všetečka, Milan Drška, Jan Filsak a další. Ti všichni už jsou dávno členy Veteránů Velké kunratické, kategorie běžců s více než 20 starty. Také už jsem znal i celou historii vzniku Mikulášského běhu a jeho podobnosti s VK nikoli náhodné. Však i účast jičínských atletů na Velké kunratické bývala pravidelně jednou z největších mimopražských výprav. /A také jsem pochopil, že to jsou ta Brada podle názvu hradu a kopce, nikoliv “část hlavy na pět”/.

Účast na jičínském běhu se stejně tak stala součástí sportovního kalendáře i pro řadu pražských běžců, jak dokumentuje i tabulka o počtu startů, kterou již léta obětavě vede Karel Hlaváč. Ke své hanbě musím přiznat, že jsem se zúčastnil pouze jedenkrát, a to před 5 lety. Tehdy jsem přesvědčil Přemysla-Myslíka Novotného, legendu VK s největším počtem startů, který pro VK doslova dýchal /bohužel před dvěma roky zemřel/, abychom se zúčastnili jubilejního 50. ročníku jako jakási “delegace za VK”. Pořadatelé nás tenkrát nejen veřejně přivítali, ale poctili nás i mimořádně protekčními startovními čísly, tuším, že jsem dostali čísla 5 a 6. A tak jsme i my okusili, jak chutnají Brada a jejich autorům touto cestou skládám poklonu za výběr trati. I když na ní není žádný potok, strmé stoupání hned po startu dá každému pořádně zabrat.

A tak u příležitosti dalšího, byť jen půlkulatého jubilea, ke kterému jménem všech veteránů VK a jistě i ostatních běžců blahopřeji, současně pořadatelům Mikulášského běhu na Bradech přeji, aby se jim jejich obětavá práce vrátila v pravidelné a hojné účasti běžců ve všech kategoriích, od mlíčňáků až po ty nejstarší. A i když Brada budou stále a jednou provždy o 12 let mladší než Velká kunratická, jistě to nic nezmění na dlouholetém přátelství organizátorů obou běhů.

Pavel Frček,

archivář Velké kunratické

od roku 1972 /33 startů/